İsmail KAHRAMAN

Belgeselci - Gazeteci

belgeselciismail@gmail.com

Hereke İpek Halı Semineri Büyük İlgi Gördü

Dünyanın en kalitesi halısı olarak bilinen Hereke İpek Halısı’nın yeniden cazibe hale gelmesi ve tanınması için Kız Meslek Liselerinde ipek halı dokuma bölümü açılıp, Kocaeli Üniversitesi’nde Hereke İpek Halı Meslek Yüksek Okulu kurulmalı.

Avrasya Gazeteciler Derneği sosyal sorumluluk projesi kapsamında Hereke ipek halıları ile ilgili araştırmalar yapıyor, belgesel çekimlerimize devam ediyoruz. www.agrt.net sosyal sorumluluk projemizle ilgili ayrıntılı bilgiyi www.herekeipekhali.com adresinden alabilir, Hereke İpek Halı tarihi belgeselini https://youtu.be/-JbA9uIiO2U adresinden izleyebilirsiniz.

ÇOLAKOĞLU KIZ MESLEK LİSESİ’NDE HEREKE İPEK HALI ÇALIŞTAYI

Kocaeli Kültür Müdürlüğü Kocaeli Kent Konseyi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Gebze Ticaret Odası gibi kurumların paydaş olduğu sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Gebze’nin 40 yıllık eğitim kurumu Çolakoğlu Kız Meslek Lisesi’nde Dünya Markası Hereke İpek Halısı konulu Çalıştay ve eğitim seminerinde belgesel sunumu gerçekleştirip, çalışmalarla ilgili bilgiler verdik. Eğitimciler ve çalıştaya katılanların önerilerini aldık.

Çalıştaya Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Hereke Müze Fabrika-i Hümayun Müdürü Avşar Yılmaz, Milli Eğitim Şube müdürü Mahmut Aşıkoğlu Marka Kalkınma Ajansı Gebze yetkilisi Kerem Fidan, Gebze Ticaret Odası meclis üyesi Sevgi Çiler, Çolakoğlu Kız Meslek Lisesi Müdürü Aycan Çamlıbel ile okulun meslek dersi öğretmenleri katılarak görüş düşünce ve önerilerini paylaştılar

HEREKE İPEK HALISIYLA İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLER

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi  Başkanlığı’na bağlı olan Tarihi Hereke İpek halı fabrikasında  özel izin alarak belgesel çekimlerimiz öncesi Hereke İpek halısına ilham kaynağı olan,  Türkiye’den dokuz bin kilometre uzakta,  Avrasya’nın  kalbi olarak nitelendirilen  kadim Türk boylarının dünyaya yayıldığı  Altay dağlarında  2500 yıl önce Hun imparatorluğu Devler adamlarının mezarlarından çıkan Pazırık Halısının bulunduğu  Altay Cumhuriyeti’nde  araştırma yapıp  belgesel  çekimi gerçekleştirdik.

Hereke halısı bir zamanlar Kocaeli Gebze bölgesinde  binlerce aileye geçim kaynağı oluyordu  evlerde. Genç kızlarımız  tarafından  aylarca el emeği göz nuru olarak dokunan  Hereke İpek halılarını bizzat dokuyanlardan satın almak için   Bir çok ülkeden Türkiye’ye gelen turistler, Cumartesi günleri Hereke’de açılan  İpek Halı Pazarına gelip dövizle Halı  satın alıyordu.

Kocaeli bölgesindeki  Kız  Meslek  liselerinde  İpek Halı bölümü açılmalı.

Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Hereke İpek Halı Meslek Yüksek Okulu kurulmasını  bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar Başkanlığı,  Kocaeli  Büyükşehir belediyesi ve Kocaeli Halk Eğitim Merkezi   Ortak bir çalışma  yaparak, İpek  Halı Dokuma ve satış kooperatifi  kurularak Hereke İpek halı  sanatı  devlet tarafından yaşatılıp desteklenmeli.

Dilovası  Osmangazi köprüsünün girişindeki   AVM Alanı içine  Kültür ve Turizm  Bakanlığı tarafından  Hereke İpek Halı Müzesi kurularak, bu müzede İpek halı dokumaları yapılıp,  Kooperatiflerde dokunacak Halıları  satışa  sunulmalı.

Türkiye’nin  dünyaca tanınan Kültür turu rehberlerinden   50 yıldır kendisini Türk halı sanatını tanıtıp araştırmaya adayan   Aydın Beyoğlu Hereke’de özel olarak elde dokuttuğu  Çanakkale Savaşlarında yaralı İngiliz askerine yardım eden Mehmetçiği simgeleyen anıtı  İpek Halıya dokutup Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etmişti. Aynı halının bir eşi Hereke Han Halıcılık tarafından   Avusturalya Cumhurbaşkanı’na verilmişti.

Milletvekilleri, Kocaeli Valisi ve büyükşehir belediye başkanına Hereke İpek halısının yeniden canlanması, ülkemize döviz kazandırıp istihdam ve işsizliğe iş umudu olması için tarihi görev düşüyor. Çin’de makinede kalitesiz dokunan halılara yenik düşen Hereke halısı, 130 yıl önce uluslararası iki sertifika almış bir dünya markasıydı. Çin, Hereke aldı ile doğu Türkistan’da bir şehir kurarak halıları taklit edip, Hereke’de kaliteli dokunan halıcılığı bitirdi. Hereke İpek halıcılığının yeniden tanınması için Kültür Bakanlığı tarafından onaylanan İlim, Kültür, Tarih ve Teknoloji Araştırma Kütüphanesi olarak çalışma başlatarak, belgesel çekip, panel düzenleyip Devri Alem Belgesel TV programı hazırlayıp www.agrt.net olarak yayınlanması için ulusal ve bölgesel televizyon kanallarına göndereceğiz. Dünyaca ünlü Hereke İpek Halısı ile ilgili www.gebzegazetesi.com olarak geniş bir araştırma yapıp, rapor hazırlayarak haber ve raporumuzu başta sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devletin ilgili ve yetkili kurumlarına göndereceğiz. Hereke Halısına sahip çıkmak, Tarihimize sahip çıkıp, korumak işsizliğe çözüm, Ülkeye Döviz kazandırmak demektir. Kocaeli kamuoyu Dünya markası Hereke İpek Halılarına ne zaman sahip çıkacak?