Dr. Fatih Mutlu “Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlenilmesi sakıncalı..”

Dr. Fatih Mutlu “Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlenilmesi sakıncalı..”

Akça Koca Kültür Platformunun yeni yılın ilk  konferansında Dr. Fatih Mutlu konuştu.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyeliği görevini sürdüren Dr. Fatih Mutlu, Akça Koca Kültür Platformunda Ocak ayının konuşmacısı oldu ve "Baş Dönmesi" konusunda bilgi verdi.

Dr. Mutlu; “Baş dönmesi ve dengesizlik; Toplumun %5-10’da, 40 yaş üstü %40 oranında, 65 yaş üstinde %25 düşme atakları görülmekte, iç kulak ve beyin hasarları hayati tehlikeye sebep olmaktadır.Yüksek sese maruz kaldığınız zaman vücutta sempatik sinir sistemi uyarılıyor. Bu sistem uyarıldığında vücuttaki damarlar kasılarak kohlea dediğimiz bölgeye giden kanın azalmasına sebep oluyor. Bunun akabinde içerdeki sıvı basıncının artması dengeyi sağlayan yarım daire kanallarına basınç yaparak baş dönmesine yol açabiliyor. Kulak sağlığını korumak için yüksek gürültüde çalışırken koruyucu kulaklık takılmasını ve kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlenilmemesi gerekir.” dedi.

Kocaeli Emex Otel’deki yemekli toplantıya; Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Dr. Ayşe Zeynep Turan, Makine Mühendisi Çetin Mut, Kültür Okulları Kurucusu Ali Aydemir, Enerji Mühendisi İrem Nur Gümüş, Dr. Yüksel Aksoy, İnşaat Yüksek Mühendisi Coşkun Karakadılar, Mali Müşavir Ahsen Okyar, Dr. Mehmet Ayas, Çevre Yüksek Mühendisi Banu Çevikel, Makine Mühendisi Yüksel Özbay, Elektrik-Elektronik Mühendisi Harun Reşit Kocagöz, Dr. Ali Değirmenci, Harita Mühendisi Ali Kahraman, emekli Muhammer Kırdemir, Yalova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Zeynep Gökçen Okyar, Aile Hekimi Dr. İsmail Çapçı ve eşleri katıldı.

Mutlu’ya plaket

Çok sayıda soruyu cevaplayan ve büyük bir dikkatle takip edilen konferans sonrasında Dr. Fatih Mutlu’ya; Dr. İsmail Çapçı ve Kimyager Ayşegül Karakadılar platformun hediyesini, Harita Mühendisi Ali Kahraman ve Çevre Yüksek Mühendisi Banu Çevikel’de plaketini takdim etti. Başkan Hasan Uzunhasanoğlu da hazır bulundu.

Dr. Fatih Mutlu “Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlenilmesi sakıncalı..”
Gazete Kupürleri