Cephedeki Sağlıkçıları Sırtından Vuran Alçaklar

Corona virüsüne karşı tüm dünya olarak büyük bir savaşın içindeyiz.

Akdeniz’deki Enerji mi, Yoksa Kıbrıs mı?

Yaklaşık yarım asırdan fazla bir zamandır süregelen Kıbrıs anlaşmazlığı, Akdeniz’in tam da orta yerinde dünya gündemini meşgul eden bir sorun olarak durmaya devam etmektedir.

Gül Baba

Mutasavvıf şâir Gülbaba, 23 Eylül 1541 târihinde Budin Seferi sırasında, Fethiye Câmii’nde cemaatle namaz kılarken ebedî âleme intikal etti.

Murat Ağırel’in Sarmal’ı Üzerine

Kapa ğında MTTB, Komunizmle Mücadele Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı gibi ilgi alanımda olmuş, şahsım ve yakın çevremde iyilik ve faydalılık amaçlı kurumlarımızın yazılı olduğu bu kitabı merak ve ilgi ile okudum. Buradaki verilen bilgiler, yapılan tespitler insanı düşündüren, üzen ve sarsan hususlar... Tabii ki ayrıca doğruluğu oranında ibretlik!

Madalya Metalden Değil Terden Yapılır

Baş olmak için arı gibi çalışmak gerekir! Şampiyon sözleri kitabının yazarı Mümin Sekman, yıllar önce bir çocuk kitabı yazarken “Başarı” kelimesinin “Baş” ve “ Arı “ dan oluştuğunu ve bundan nasıl bir anlam çıkarabileceğini düşünmüş. Baş + Arı: Baş olmak için arı gibi çalışmak gerek anlamı çıkarmış.

İstanbul’da Uluslararası Anıt Bir Vakıf Kuran İş Adamı

Öyle kişiler vardır ki, herkesin hayatında önemli bir etkisi ve yeri vardır. Bu sanatçı olabilir, kültür adamı, yazar, akademisyen, küçük esnaf, maruf biri veya kanaat önderi yahut her hangi birisi olabilir. Ama kesinlikle “bir müteşebbis, bir iş adamı olur” diyemiyorum. Çünkü günümüzde iş adamlarının önemli bir bölümü istenince veya hatırlatınca, çok düşünerek, kılı kırk yararak size bir katkı verebilir.

Dünyada Yoksulluk Mesleksizlikten Mesleksizlik Eğitimsizlikten Kaynaklanır

İster ürün, ister hizmet, ister bilgi olsun, üretmesini bilen toplumlar, hiçbir zaman yoksul düşmezler. Hangi alanda olursa olsun üretim, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılır. Dünyada hayatı kolaylaştırmak için üretim yapanlar, bütün insanlığın sevgisini kazanırlar. Bunun için Anadolu’da, insanların zorunlu ihtiyaçlarını karşılamada, yorulma bilmez bir gayretle çalışanlar, toplumun bütün kesimleri tarafından, sevgiyle karşılanırlar.

Tercihlerimize Dikkat...!!!

Hayatımızı tercihlerimizle yaşarız. Tercih etmenin en önemli özelliği: Bir tercihte bulunduğumuz zaman, diğer alternatif tercihlerimizin tamamı gündemden düşer. - Evlenmek için bir bayanı tercih ettiğimiz zaman, diğer eş adaylarının tamamı gündemden düşer.

Kaza Namazı

Son zamanlarda facebookta dolaşan bir videoda, din adamı olarak geçinen birileri ısrarla dinde Kaza Namazı olmadığını ispat etmeye çalışmaktadır.. Acizane kanaatime  göre bu  gibi faaliyetler, İslam’a hizmet etmekten ziyade  bilakis, Dinimizi ifsat etme, Müslümanlar arasına nifak sokma gayesine matuf bir hareket tarzı olarak  görülmektedir..

Lüks Sitelerde ve AVM’lerde Yabancı İsimler - 2

Türkçe hassasiyeti olan bir ‘Hoca Hanım’ın ilköretimde okuyan 40-50 öğrencisiyle başlattığı kampanya ile mahallî idâreler sorumlularına ve mülkî erkâna hatta ticaret bakanlığına verdiği dersi dikkatli ve doğru okumak gerekir.

33. Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir’de Başladı

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü 33. Ahilik haftasının bu yıl  14-20 Eylül 2020  tarihleri arasında yapılacağını duyurmuştu. Bu bağlamda; Ahilik haftası kutlamaları 14 Eylül Pazartesi günü Kırşehir’de düzenlenen etkinliklerle başladı. Ahilik haftası her yıl Eylül’deTicaret Bakanlığı'nın bünyesinde Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi, TOBB, TESK ve TESKOM'un desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Türk Milleti’nin Evlâtlarını Doğru Bilgiler Işığı İle Aydınlatmak

İşte bunlar ve var olan fakat burada sayıp dökme gereği duymadığımız daha başka gerekçeler dolayısıyla, “Türk Milleti’nin evlâtlarını doğru bilgiler ışığı ile aydınlatma hareketi”ni YÛNUS’la başlatmayı uygun bulduk.

Akış Halinde Olan Kişi Ödül veya Takdir Bekler mi?

Çoğu zaman bir işi ödül ve takdir için yapıyoruz. Ödülü ve takdiri gelmezse hayal kırıklığına uğruyoruz. Bu süreçte hevesimizi de kaybediyoruz. 

Uzaktan Eğitimle İlgili Aykırı Bir Önerim

Ülkemiz eğitim kurumunun her kademesinin her sınıfında ortalama 1 milyon 100 bin civarında öğrenci var. Buna göre 12 yıllık zorunlu eğitimde 13 milyon civarında öğrencimiz var. Yapılan tespitlere göre bu öğrencilerden yüzde 30'unun televizyon, bilgisayar, internet bağlantısı bulunmuyor.

Covit- 19 Salgın Hastalığı ve Korkusu

Ortaya koyduğu şartlar sebebi ile halen covid-19 pandemisi (büyük salgını) ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu sorun, konu ile ilgili kesinleşmemiş değişik bilgiler sebebi ile, insanlarımızda endişe yaratmakta ve halkımızda bir de koronafobi diyebileceğimiz duruma sebep olmaktadır. Gerek salgın hastalığının kendisi gerekse bu korku duygusu, konu hakkında farklı, birbiri ile ilişkisiz, hangisi doğru, neresi yanlış anlaşılamayan bilgilerin ve haberlerin, muhtelif kanallar üzerinden insanlarımız tarafından öğrenilmesi sebebiyle konu daha da karmaşık hale gelmektedir.

Polatlı’da Kıyameti Yaşadık

Her şey bir anda oldu. Bir anda bir toz bulutu dalgalar halinde bize yaklaştı. Sonrası korkunç, uğultulu sesler, rüzgarla gelen toz ve kum fırtınası… Karanlık çöktü, göz gözü görmez oldu. Etrafı aydınlatan hayat kaynağımız Güneş, bir anda kaybolup gitti. Kendimizi karanlık bir gece de bulduk…

İlköğretim Haftası

Eğitim, toplum kalkınmasının temel unsurudur. Temel Eğitim olarak da adlandırılan ilköğretim döneminde, çocukları hayata hazırlayan temel bilgiler verilir. Bu konunun topluma daha iyi ve yoğun bir şekilde anlatılabilmesi için Eylül ayının üçüncü haftası, ülkemizde İlköğretim Haftası   olarak değerlendirilmektedir.

Korona Gölgesinde Futbol…

Türkiye Futbol Federasyonu korona virüs tedbirleri ile birlikte 11 Eylülde ligleri başlattı. Liglerin başlamasıyla birlikte korona vakası haberleri manşetlere çıktı. Süper lig ekiplerinden Gençlerbirliği takımında biri futbolcu iki kişinin Covid-19 testleri pozitif çıktı. Antalyaspor’da da genç takım oyuncularından bir futbolcuda Covid-19 virüsü tespit edildi.

12 Eylül ve Kaybolan Yıllar

Bundan  kırk yıl önceydi. Tankların Cumhuriyet Caddesinden geçtiği, siyah beyaz devlet televizyonunda ordunun ülkede düzen ve istikrarı sağlamak kardeş kavgalarının önüne geçmek için yönetime el koyduğunun anons edildiği, tertiplenen oyunun son sahnesinin oynandığı ve perdenin alkışlar arasında kapandığı zamandı.

Bin Cümle Okumayanlar Bir Cümle Yazamazlar

Yazarlar yazmayı sevdikleri kadar, okumayı da severler. Her yazar yazdıklarını, kendilerinden önce yazan, yazarlara borçludur. Bir yazar bin okumadan bir yazamaz. Okumada başarılı olanlar, yazmada başarılı olurlar. Onlar bir kuyumcu duyarlılığıyla, bir kelime, bir cümle, bir sayfa ve bir kitap ararlar. Yazma sürecinde hem düşünce geliştirilir, hem de düşünce ödünç alınır. Edebiyatta etkilenmeyenler, okuyanları etkileyemezler.