15. Gençlerle Başbaşanın Konuşmacıları; Afganistanlı Gençler

15. Gençlerle Başbaşanın Konuşmacıları;  Afganistanlı Gençler

Akça Koca Kültür Platformunun, 15. Gençlerle Başbaşa Programında Afganistanlı Shah Jahan Hakimive Jamila Rayhan Ramaki konuştu.

Akça Koca Kültür Platformu Gençlerle Başbaşa Programının onbeşincisinde; 17. Konuşmacı Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikası bilim dalı doktora öğrencisi Shah Jahan Hakimi(Şah Cihan)  ve 18. konuşmacı Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Jamila Rayhan Ramaki (Cemile Reyhan) konuşmacı oldu ve Afganistan’ın terörle, geri kalmışlıkla anılmasının esas nedenleri ile Türk – Afgan İlişkileri konusunda bilgi verdiler.

Akça Koca Kültür Platformunun Kocaeli Emex Otel’deki  toplantısına: Platform Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Platform Yöneticileri: Dr. Ayşe Zeynep Turan, Yalova Üniversitesi Bilgisayar Bölümü Öğretim üyesi Dr. Yunus Özen, Eczacı Selçuk Arslan, Makine Mühendisi Arif Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Abdullah Köktürk, son Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman, KOÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fatih Mutlu, Makine Mühendisi Yüksel Özbay, Aile Hekimi Dr. Ali Değirmenci,  Elektrik Mühendisi Kemal Berberoğlu, Süleyman Canbal, Muhammet Emin Çoban, Körfez Trabzonlular Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Akın ve çok sayıda Platform üyesi katıldı.

Afganistanlı gençlerin toplantısına; Doktora öğrencisi Hamidullah Riaz, Lisans eğitimlerine devam eden Ahmed Farid Hamkar, Eimal Dorami, Nisarullah Nisar, Ahmad Shekiz ve çok sayıda Afgan arkadaşları da katıldı.

8 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen, Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans öğrencilerinin konuşmacı olduğu ve “Özbek – Kırgız - Türkmen Öğrencilerin Türkiye Tecrübeleri: Türkiye’ye gelmeden önceki, geldikten sonraki bakış açıları ve düşünceleri” konusunda bilgi verdikleri 12. Gençlerde Başbaşa toplantısında konuşan Türkmenistanlı Aygül Agayeva’da toplantıya katılarak değerlendirmelerini aktardı.

Cemile Reyhan Rakami’nin Asian Develapment Bank’ta çalışan babası Hafızullah Ramaki ve kızkardeşi Faryal Ramakide ablasını yalnız bırakmadı.

Afganlı gençlerin çok sayıda soruyu cevapladığı toplantı plaket ve hediye takdimi ile sona erdi. Şah Cihan Hakimi’ye Plaketini; Abdullah Köktürk, Ecz. Selçuk Arslan ve Dr. Ayşe Zeynep Turan ile hediyesini Dr. Yunus Özen, Jamila Rayhan Ramaki’ye plaketini Dr. Fatih Mutlu, Ali Kahraman ve Dr. Ali Değirmenci hediyesini Aygül Agayeva  verdi.

15. Gençlerle Başbaşanın Konuşmacıları; Afganistanlı Gençler