Büyükkaya Namazgahı Tokat’ta Açıldı

Büyükkaya Namazgahı Tokat’ta Açıldı

Kocaeli Maşukiye’de yaşayan, Tokat’lı, eski Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya’nın katkıda bulunduğu, Namazgâhın açılışı gerçekleşti.

“Alaattin Büyükkaya Namazgahı”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Tokat'ın Eren'i olan Şeyh-i Şirvani Hazretlerinin metfun olduğu bu alanda 1950 yıllara kadar güzel bir Namazgâh varmış, ama sonrasında gerek seller, gerek depremler, gerekse yol yapımlarından dolayı bu Namazgâh ne yazık ki günümüze kadar ulaşmamış. Yeniden Namazgâhımızı inşa edelim diye böyle bir çalışma yaptık. Ve tamamen Tokatlı ustalardan oluşan ekip ve malzemelerle bu güzel eser ortaya çıktı. 

Namazgâh, Selçuklu ve Osmanlı geleneğidir.

Adeta bir açık hava mescidi gibi, yine özellikle büyük alimlerin ve büyük mezarlıkların hemen yanında yapılan bu namazgâhlar; hem namaz kılınmaya, hem Cenaze Namazlarının icrası için, özellikle mezarlık ziyaretlerinde Kur’an-ı Kerim mukabelelerinin okunması için kullanılıyor. Ayrıca Osmanlı dönemlerinde ise asker savaşa gitmeden önce bu Namazgâhlarda namaz kılar ve öyle giderlermiş. Bizler de bu güzelliği Tokat’ımızda ortaya çıkarttık.

Namazgâhımızın yapımına katkı sağlayan hemşerimiz, değerli büyüğümüz Dr. Alaattin Büyükkaya başta olmak üzere, emeği geçen tüm ustalarımıza, teşekkür ediyorum.” dedi.

Avrupa Birliği eski Bakan Yardımcısı ve e. İstanbul Milletvekili Dr. Alaattin Büyükkaya açılışta yaptığı konuşmada; “Böyle bir eserin ortaya çıkmasında katkım olduğu için mutluyum ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Rabbim bu güzelliği korusun.” dedi.

Okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yapılan duaların ardından kurdele kesimi ile Namazgâhın açılışı yapıldı.

Vali’den Büyükkaya’ya hediye,

Törende Namazgâhın yapımına katkı sağlayan eski Avrupa Birliği (AB) Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya’ya, Tokat Valisi Ozan Balcı tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Akça Koca Platformu Tokat’ta,

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun gerçekleştirdiği açılış törenine; Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Avrupa Birliği eski Bakan Yardımcısı ve İstanbul eski Milletvekili Dr. Alaattin Büyükkaya, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, İzmit’ten Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu ile Platform üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyükkaya Namazgahı Tokat’ta Açıldı