Manken Dede Olabilir miyiz?

Yakınlarda gazete ve televizyonlarda seksen yaşında, sağlıklı ve atletik bir çinliden haberdar olduk. Bizim birçok yaşlımız bu yaşta kendi öz bakımını dahi yapamazken adam mankenlik yapıyordu. İnsan ister istemez imreniyor. Peki, biz de manken dede gibi olabilir miyiz?

Wang Deshun, 1936 yılında doğmuş, 14 yaşında tramvay makinistliği yapmaya başlamış. Çocukluğundan beri sporla ilgilenmiş ve her gün yüzmüş. Sabah saatlerinde zihin dinç iken öğrenmeye vakit ayırıyormuş. Bir süre sonra askeri fabrikada çalışmaya başlamış. Burada 24 yaşında tiyatro eğitimi almaya başlamış. Çocukluktan beri müzik, dans ve enstrüman çalmayı çok severmiş. Bu konuda yeteneklerini geliştirmiş. 44 yaşında İngilizce öğrenmeye başlayan Wang Deshun, 49 yaşında pandomim topluluğu kurmuş. 50 yaşında spor salonu ile tanışmış. Her ne isterse yediğini ifade eden, perhizi nedeniyle alkolü çok az alıyormuş. Herkesin isterse değişebileceğini düşünen Wang Deshun "Herkes istediği kadar hayatını değiştirebilir. Önemli olan bir amacın olması. Kafa olarak sağlıklıysan, ne yaptığını biliyorsun demektir." diyor.

Öncelikle, bildiğimiz kadarıyla manken dedenin yaşamı konusunda bazı spekülasyonlar yapmak istiyorum. Bence manken dedenin sağlıklı olmasında en önemli etken, yani püf noktası çocukluğundan beri düzenli spor yapması. Çocuk yaşta çalışmaya başlamış, daha sonra askeri fabrikada çalışmış, muhtemelen bedenen ağır çalışmayı gerektiriyor. Tiyatro çalışmalarına katılan dedemiz, eğer geleneksel Çin tiyatrosunu yaptıysa, müzik eşliğinde, danslarla yapılan bu tiyatro türü operaya benzer epey güç gerektiriyor. 49 yaşında pandomim topluluğu kurmuş, bu da oldukça enerji isteyen bir sanat dalıdır. Sanırım en zor gösteri dallarından biridir. Daha sonra canlı heykel gösterisi yapan dedemiz, sanırım bu gösteri bol miktarda kas gücü gerektirdiği için, spor salonunda kaslarını kuvvetlendirmeye başlamış. Düzenli bir hayat ve spor yaşamı olan dedemiz “Ne istersem yiyorum” diyor. Ama siz bunu daima sağlıklı beslenirim olarak anlayın, zira Çin geleneksel mutfağı sağlıklı ve sebze ağırlıklıdır. Alışkanlıklarımız iyi ise, ayrıca kendimizi sağlıklı beslenme için zorlamamıza gerek olmaz.

Bizde de Ertuğrul Akbay ve Namık Ekin gibi yaşlı ve fit insanlarımız çıkmıştı. Bunlar da düzenli spor yapan ve sağlıklı beslenen kişilerdi. Peki, biz bunları taklit edebilir miyiz?

Uzun süredir spor yapmıyorsanız, herhangi bir sağlık sorununuz yok ve genç iseniz sporu yavaş yavaş kondisyonunuzu artırarak devam etmek gerekir. Mutlaka spor salonu olması gerekmez. Yüzme, koşu, jogging gençler için tavsiye edilebilir. Ayrıca amatör bir sporla uğraşınız varsa bırakmayın. Eğer 40-50 yaşın üzerinde ve sigara içiyorsanız, kolesterolünüz yüksek, ailede veya sizde kalp şeker hastalığı varsa, kilolu iseniz yüzme ve yürüme ve bahçe işleri tavsiye ediliyor. Yani spor salonuna gidip kas yapmaya başlamayın. Yok devamlı spor yapan, hiçbir sağlık probleminiz yoksa ve eğer Allah sizi yaratırken biraz kayırdı ise, yani genleriniz sağlam ise manken dede olabilirsiniz. Neden olmasın.