Karadağ -4

Yolların kenarlarında hala Arnavutluk’a has mevziler bizle Karadağ sınırına kadar geldiler. İşkodra Gölü(Üsküdar Gölü)  kıyısından Karadağ sınırına doğru yola devam ettik. Keskin bir dönüşle Arnavutluk’u terk etmeye başladık. Göl bizimle kilometrelerce geldi. Yani gölün hemen hemen 3 kıyısını dolandık. Bir taraftan da keskin virajlarla dağa doğru tırmanıyorduk. Ülkenin ismiyle özdeş kara dağlar. Arnavutluk gümrüğünden çıkıp Karadağ gümrüğünden de geçerek yola devam ediyoruz. Aynı gümrük işlemleri hiç problem yok.

Zirveye ulaştıktan sonra yine keskin virajların sık tünellerin olduğu iniş yoluyla Budva’ya doğru dikildik. Tabir doğru. Altımızda Budva’yı görüyoruz ama ulaşamıyoruz.  Şehrin tepelerden görüntüsü harika, hava Budva üzerinde yağmurlu. Küçük bir park yeri bulup Budva’yı fotoğraflıyoruz. Bir tarafta simsiyah bulutlar bizim hizamızda şimşekler çakıyor bir tarafta denizin ışıltısıyla güneş Budva sahillerinde yansıyor. En az 4, 5 yerde aynı anda aynı görüntü. Budva’ya yine tünelleri geçerek giriyoruz. Oldtown (Eski şehir) gezilip görülecek yer…

Kotor’a doğru devam. 25 dakikalık bir yol dendi ama yolda hız yapılamıyor ki. Yollar çok dar geçişe müsait değil konvoy halinde ilerlemek zorundayız. Sık tünellerden geçerek en son 4 km yakın karanlık bir tünelden geçerek Kotor’a ulaştık. Çok yoğun bir trafiği var. Yollar dar şehri merkezindeki eski şehir ve dağa doğru tırmanan kale hep aynı merkez de toplandığından yoğun bir trafik oluşmakta sahilde kocaman gemiler gelen turistleri bekliyor.

Dubrovnik’e doğru gitmek üzere ayrılmaya çalıştık. Karşı sahilden gidelim bu trafik karmaşasından kurtulalım diye düşündük. Karşı sahilde çok harika Türk usülu bir piknik yapma imkanı bulduk. Denizin sıfırında büyük gemilere karşı. Eski şehir(old town) ve kale tam karşımızda. Hem dinlendik hem de yemeğimizi yedik. Aynı yolu devam ederek bir süre yol aldık bu sefer de yol bitti. Bizim gitmekten kaçtığımız karşı sahil yoluna feribotla geçmek zorunda kaldık. Dubrovnik’e giden yol orası imiş. Ama feribot seferinde de ilginç yerler, adalar gördük.