İsmail KAHRAMAN

Belgeselci - Gazeteci

belgeselciismail@gmail.com

Ana Kucağı, Baba Ocağı ve İlkokul günleri!

Analar üzerine ne kadar çok şey söylenmiştir. Analar, kelimelerle anlatılmaz.. Anaları bizzat yüce yaradan övmüş ve değerli kılmıştır. Yüce Allah (cc) Cenneti anaların ayağı altına, sermiştir.. Analara “öf” bile demeyi yasaklamıştır.

Ana yurttur, yuvadır. Ana kucağı cennetten bir köşedir, ana vatandır. Ana kucağı en önemli eğitim merkezidir, her şey olur ama ana gibi yar olmaz.

Ana sevgidir, şefkattir. Ananın yüzü nurlu, ağzı dualıdır. Anaları keşke anlayabilsek, analar anlatılmaz yaşanır… Anaları, hakkı ile anlatan anaların kitabı, ansiklopedisi romanı yazılmamış. Belgesel ve filmleri çekilmemiş..

Analara kıymet verip, ziyaret etmek, hayır dualarını almak için fırsatları değerlendirmek gerekiyor. Espiye Soğukpınar Belediyesi kuruluş yıl dönümü törenleri için gittiğim memleketimde 100 yaşına merdiven dayamış, halen biz 7 evladını düşünüp üzerimize titreyen, hayır duasını üzerimizden eksik etmeyen Emine anamın kucağında 58 yıl önce Soğukpınar beldesi Dikmen Mahallesi Karakışla mevkisinde yaşadığımız güzel hatıraları konuştuk, dertleşip hasret giderdik.

Memleket Havasını Solumak

Memleket havası anama iyi geliyor. Bu kez ilk defa yaylalara gidemedi anacağızım.. Gebze’de ve Espiye’de her hafta doktora giden Anam, yayla ve köy havası ile kendine gelip sağlığına kavuşuyordu.

Hadi Gel Köyümüze Dönelim

Köyler, köylerimiz… Unutup terk ettiğimiz köyler. Vefasızlık yaptığımız, ana yurdumuz köylerimiz.. Bahçelerini kurudu, ata - dede evlerini virane edip yıkılmaya terk ettiğimiz köylerimiz. Yanlış politikalar ve siyasilerimizin yanlış yönetimleri yüzünden son 60 yıldır köyden kente göçler teşvik edilip, köyler boşaldı. Devletin temeli olan köylerimizi büyükşehir belediyesi yasası ile mahalle yapıp, köyden çıkartılması ile köy hayatına en büyük darbe vuruldu.

Gelin kendimize bir iyilik yapalım, ana kucağımız, ana yurdumuz, yuvamız köylerdeki bahçeleri yeşertip canlandıralım. Yıkılıp harabe olmuş evleri tamir edelim, yok olmuş ata dede mezarlarını bulup, ecdadın ruhuna fatihalar okuyalım hep birlikte. Hadi gel köyümüze, ana yurdumuz, baba ocağımız köylere geri dönelim.

İlkokulumda Geçmişe Yolculuk

Giresun Espiye Soğukpınar’da Belediye binasının bulunduğu yer çocukluğumuzda ilkokulumuzdu. 1973 yılıydı tarihler, 45 yıl önce Dikmen Mahallesi’nden yağmurda, çamurda ayağımızda kara lastik ile 45 dakika-1 saat elimizde odunla buraya gelirdik. Bu bina restore edildi ve belediye binası oldu, görünce o günlere gidip tekrar duygulandık.  Belediye Yazı İşleri Müdürü Mehmet Yılmaz ile bir araya gelip, okul binasının belediye dönüşümünü, Soğukpınar Belediyesi’nin tarihçesini ve güzelliklerini konuşarak, sosyal medya hesabımızdan paylaştık. Sizlerde facebook üzerinden canlı videomuzu izleyebilirsiniz. Buralar anlatılmaz, yaşanır. Memlekete vefa borcumuz var. Bu güzellikleri görmek isteyen herkesi davet ediyoruz.