Analar Anlatılmaz Yaşanır

Anacağazım doğup büyüdüğü, çocukluk yıllarını geçirdiği, gelin olup ilk çocuğunu dünyaya getirip ana olma mutluluğunu tattığı, 4 erkek 3 kız toplam 7 evlat sahibi olduğu tarihi Dikmen Melikliği, Osmanlı döneminde Trabzon vilayetine bağlı, Torul Kazası’nın Nahiye Merkezi Bayramoğlu Nahiyesi bu günkü adı ile Giresun Espiye ilçesi Soğukpınar Köyü ile 800 yıllık tarihi geçmişi olan Karaovacık Yaylası’nı çok sevmekte.

Mutlu Olmanın Yolu Sabır ve Şükür Etmek

Anamızın Mutluluk Anayasası Bugün modern dünyada her şeyimiz var. Teknolojinin tüm imkanları, para, makam, şöhret.. Her şey insanlara verilmiş, her şeyimiz var ancak mutlu değiliz. İnsanların büyük bir kısmı mutsuz ve huzursuz geleceğinden endişeli.

Anne Acısının Tarifi Yokmuş

En acı haberi vermek ve yazmak çok zormuş. Bir süredir yaşlılığa bağlı olarak sağlık sorunları yaşayan annem Emine Kahraman hakka yürüdü. Kelimelerin boğazıma düğümlendiği, tarifi çok zor olan bir hüznün içerisindeyim.

Amasya’nın 918 Yıllık Türk İslam Tarihinden Ders ve İbret Almalıyız

Belgesel çekimleri için 45 gündür bulunduğum Giresun ve Gümüşhane Bölgesinden Kocaeli’ye dönerken kısa bir mola  verdiğim Amasya, kültür medeniyet ve zaferler tarihimiz açısından çok önemli.

20 Yıldır Tanıdığım Haluk Dursun Hocanın Ardından

Haluk Hoca ile ilk görüşmemiz bundan tam 20 yıl önceydi. 1999 yılında kısa adı ATİB olan Avrupa Türk İslam Federasyonu Genel Başkanı Musa Serdar Çelebi’den bir davet aldım. 

Fındığın Depolanması

Fındığın depolanmasında amaç, fındığın kalitesini iyi korumaktır. Fındığın küflenmesini, renk, tat lezzet ve aroma kalite kaybını önlemektir.

Fındık Ocağı ve Fındık Bahçeleri Kaç Yıl Yaşar?

Yüz yıllar önce fındık bahçelerini diken dedelerimize vefa borcumuzu ödüyor muyuz?

Fındık Sanayisi ve Ticareti

Halen ülkemizde yıllık 1.800.000 ton iç kapasiteli 180 kırma fabrikası ile yıllık 350.000 ton iç kapasiteli 40 işleme tesisi bulunmaktadır. 1970’li yıllarda fındık ihracatımızın % 90’ı kabuklu ve natürel iç olarak gerçekleşirken, fındık işleme sanayisindeki olumlu ve hızlı gelişmeler sonucunda işlenmiş fındık ihracatının toplam ihracatımızdaki payı 2000 yılında % 30’un üzerine çıkmıştır.

Fındık Kullanım Alanları

İç fındığın % 80 çikolata sanayinde (kıyılmış, dilinmiş, öğütülmüş olarak) bisküvi, şekerleme, tatlı, pasta, dondurma yapımında kullanılır. İç piyasa ve ihracatta değerlendirilemeyen fındıklar, yağlık olarak kullanılmaktadır. Çerez olarak ta tüketilir.

Fındık Üreticiliğinin Bazı Önemli Sorunları

Türkiye fındık meyvacılığının, birçok teknik ve ekonomik sorunu bulunmaktadır. Hatırlanacağı gibi bu ekonomik faaliyet, emek-yoğun bir üretim olup, makineleşmeye pek de uygun olmayan birçok etkinliği içerir.

Türkiye Fındık Üretimi

Fındığın meyvesi, Karadeniz bölgesinin kıyı kesiminde hemen hemen Temmuz ayı sonlarına doğru; daha yüksek kesimlerde ise, Ağustos ayının ikinci haftasında, dalından  toplanacak olgunluğa erişirler.

Fındık Ocağı ve Fındık Bahçeleri Hayat Kaynağıdır

Fındık sadece yetiştirdiği fındık ürünü ile değil bahçeleri ile de insanlara ve hayvanlara hayat kaynağıdır. Bazı ağaçlar, altında ve çevresinde hiç bir bitki ve canlıya hayat hakkı tanımaz, onların yetişmesine müsaade etmez. Altında ve çevresinde hiç bir bitki ve canlı yetişmez.

Herşeyin Başı Sağlık

Sağlığın değeri kaybedilince anlaşılıyor. Allah hastane ve doktora muhtaç etmesin, Allah cc hastane ve doktorsuz da bırakmasın.

İstanbul Seçimleri Üzerine

23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, başta İmparatorluklar başkenti 10 bin yıllık tarihi geçmişi olan İstanbul'da yaşayan 16 milyon insanımız ol olmak üzere devlet ve milletimize hayırlı olsun. İnşallah yeni seçilen Ekrem  İmamoğlu, kalıcı ve güzel hizmetler yaparak gök kubbede hoş sedalar bırakır.

Kuzey Kıbrıs'ta (KKTC) Neler Oluyor?

Yıl 1974… 14 yaşında, çocuk denecek çağdayız. Kıbrıs Barış Harekatı'nı Giresun Espiye'de eğitim gördüğümüz yurdun toplantı salonunda radyodan ilk kez dinlemiştim. Kıbrıs Barış Harekatı'nı dinlerken duyduğum heyecanı hiç unutamıyorum.

Alın Teri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü!

Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü. Bütün dünyada İşçi Bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs’ta emekçiler ve işçiler bir kez daha meydanlara inerek, hak ve taleplerini yöneticilere iletecek. Türkiye’de 1 Mayıs ne yazık ki bu zamana kadar hep olayların gölgesinde kaldı. 1 Mayıs’ı İşçi Bayramından çıkarmak isteyip, olay ve protestolar için zemine hazırlamak isteyenlere her ne kadar İşçi ve emekçiler prim vermese de, ne yazık ki 1 Mayıs’ta çoğu zaman provokatif olaylar yaşandı.

Ermeni Meselesi ve Tarihi Gerçekler

24 Nisan sözde Ermeni Soykırımı yalanıyla dünya bir kez daha meşgul ediliyor. Birçok dünya devleti ve özellikle batı dünyası, dost ve müttefik diye baktığımız devletler sözde ermeni soykırım yalanını tanımak adına çaba sarf ediyor.

Kocaeli’yi Sevmek, Tanımakla Başlar

Her fırsatta Kocaeli’yi tanımanın önemine vurgu yapıyor, yaşadığımız kenti iyi tanırsak daha çok sevebileceğimizi ifade ediyoruz. Sadece bu köşeden yazdığımız yazılarla değil, hazırladığımız belgeseller, katıldığımız konferans ve toplantılar, kitaplarımız ve çeşitli yayın kuruluşlarında yer alan yazılarımızla bunu her fırsatta dile getiriyoruz.

Gebze’nin Geleceklerinden Mesajlar!

Gebze Belediyesi’nin önemli projelerinden, İstanbul Şehir Üniversitesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle ortaklaşa yürütülen 41 Genç 41 Gelecek Projesi kapsamında çeşitli liselerde okuyan başarılı öğrencileriyle Gebze’nin ve Kocaeli’nin kültürel değerlerini tanıtan gezimizle ilgili öğrencilerimizin görüşlerini sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Öğrencilerimizin bizlere gönderdiği mesajları sizlerle paylaşırken, kendilerine de teşekkür ediyorum.

Eğitim Camiası Şokta ...

Gebze’de okullar tatil .... Şehit  Müdür Yardımcımıza Allah cc rahmet, kederli ailesi ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyor... Olaya sebebiyet veren kişiyi  lanetliyorum... Hepimizi  düşünmeye davet ediyorum .... Gençlerimize ne oluyor ????? Gençlerimiz nereye gidiyor ???  Bu Olay Sadece Gebze’yi İlgilendirmiyor...