Seçime Çeyrek Kala Türkiye

Ülkemiz için hayati öneme haiz 24 Haziran seçimine çeyrek var. Değişen ne var ki? bu seçimler için verilen vaatlerden sonra ne olacak?

Akça Koca Kültür Platformu’nun Özbekistan Seyahati (6)

Bundan önceki yazımda Buhara’da ki ziyaretlerimizin tamamlanmış olduğunu ve sıranın Özbekistan gezimizin son durağı olanı Taşkent’e geldiğinden bahsetmiştim.

Gebze Sığırlık Yörük Obası ve Mandırası

Kent konseylerinin kuruluş amacı şehir halkının ortaya çıkan muhtelif sorunlarını, şehirdeki sivil toplum kuruluşları paydaşında ve kendi alt komisyonlarının çalışmaları sonucundaki çözüm önerileri ile ilgililerin dikkatini çekip bilgilenmelerini sağlayarak düzeltilmelere katkı sağlamaktır.

Maymuncuk Gibi Ekler: ‘sel’ ve ‘sal’

Aktüel, banal, emperyal, festival, general, jurnal, karnaval, kristal, kültürel, legal... natürel, normal, orijinal, parsel, parsiyel, pastel, personel, profesyonel, rasyonel, reel, sinyal, sosyal, spesyal, spiral, Bu kelimeler fransızca'dan Türkçe'ye geçen ‘-el’ , ‘-al ’ takılı kelimelerdendir. Çok sayıda benzer kelimeler var. Listelemekle bitmez.

Kime Yaklaşıyoruz? Kimden Uzaklaşıyoruz?

Bu soruların cevabı kolay… İçimizi rahatlatan, bizi hoş tutan, yatıştıran, yanında rahat ettiğimiz insanlara yaklaşırız. Çünkü onlar bizde hoşlandığımız duyguları uyandırıyor. Çabuk parlayan, huysuz ve düşmanca davranan kişilerden de uzak dururuz.

Kıraathane…

Kıraathane, kelime anlamı itibariyle; ‘’Müşterilerinin okumaları için gazete ve dergi bulunduran, geniş, temiz ve iyi döşenmiş yer.’’ Anlamına gelmektedir .

Bayram Sohbeti

Muhterem Beyefendiler, Saygıdeğer hanımefendiler!

İnsan Niçin Değerlidir

"Wired Magazine" adlı bir dergi insanın değerini araştırmış. Kişilik veya huy olarak insan değerini ölçmenin mümkün olmadığını söyleyerek; " madem ruhsal değeri ölçmek mümkün değil, biz de bedensel değeri ölçelim" demişler.

Ulan Nâzım - 2

Ey  Nâzım ! Moskova’yla yağlı ballı, şiiri hardallı, doktrini martavallı, dâvâsı zavallı  Nâzım ...

24 Haziranın Dip Dalgaları Nelerdir?

24 Haziran seçimlerine az bir süre kaldı. Seçime girecek adaylar, partiler tüm imkânlarıyla seferber oldular halkımıza vaat üzerine vaatte bulunuyorlar.

Akça Koca Kültür Platformu’nun Özbekistan Seyahati (5)

Bundan önceki yazımda Buhara da Car Su Pazarını (Dört Yol Pazarı) gezdiğimizden bahsetmiştim.

Ramazan Sohbeti

Bâzı ailelerde; kız çocuklarına, bayanlara gerekli değeri n ver ilmediğ i görülüyor.

Kadir Gecesi

Kadir Gecesi’nde, insanoğluna ait fevkaladelikler gizlidir. O’nun faziletine ancak Allahüteala’nın yolunda olanlar erişir.

Aklınız Nerede?

Aklınız yaptığınız işte mi? Yoksa iş yaparken başka şeyler mi düşünüyorsunuz?

Ramazanı İdrak Edebilmek

Şimdilerde, mübarek ve muhterem Ramazanı Şerif ayının manevi huzurunu huşu ile teneffüs etmekteyiz. Ailemize, akrabalarımıza, dostlarımıza şaşaalı iftarlar vermekte, devasa iftar davetlerine icabet etmekteyiz.

Ulan Nâzım - 1

Sen bundan tam elli beş (55) yıl önce bugünlerde (03 Haziran 1963)  Moskova ’da öldün. ( Türkiye ’den son kaçış günün de  17 Haziran 1951 ...)

24 Haziran Anketleri Ne Diyor?

24 Haziran seçimlerine az bir zaman kaldı. Ülkemizin her yanını seçim atmosferi kaplamış durumda. Cumhurbaşkanı adayları, seçimlere girecek parti genel başkanları, milletvekili adayları yoğun bir çalışma içinde, hemen her gün pek çok şehrimizde mitingler yapılıyor, liderlerin söylemlerini dinlemek adına binlerce vatandaşımız meydanları dolduruyor.

Akça Koca Kültür Platformu’nun Özbekistan Seyahati (4)

Bundan önceki yazımda 04 Mayıs 2018 Cuma günü Buhara Emir Muzaffer Han Camii’n de Cuma namazı kıldıktan sonra, öğle yemeği için Laziz Hause Milli Evi’ne gittiğimizden bahsetmiştim.

Ramazan

Ramazan ayını idrak etmekteyiz. Elhamdülillâhi teâlâ. Ramazan…bereket ayı,  mukaddes ay.

Kur'an'a Göre Hz. Muhammed

Hz. Muhammed, alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. O bir akıl ve özgürlük peygamberidir. O'nun sünnetine uymak, O'nu "örnek" almaktır. Hz. Muhammed'i doğru anlayabilmenin ana ilkelerini bize Kur'an verir.