Tekâmül Yolculuğu

İnsanlık büyük  bir tekâmül baskısı  altında bulunmaktadır. Tekâmül,  insan ırkı olarak varlığımızı sürdürmenin en önemli yollarından biridir. İnsanlık olarak gelişmek, olgunlaşmak, ilerlemek zorundayız.

Siyasetin Tükenmişliği!..

Ülkemizin sıralamaya kalksak binlerce sorunu var. Bu bizim ölçeğimizde bir ülke ve binlerce yıllık tarihi olan bir devlet için çok olağan. Ancak bu sorunların zaman içinde çözülerek azaltılması gerekir.

ABD Suriye’den çekilemez, çünkü…

Eğer siz, yabancıların hazırladığı plan ve programlara (sonradan) katılırsanız; Programın ana hedeflerini ve işleyişini size açıkça söylemeyecekleri için devamlı olarak onların kurallarına uymak zorunda kalırsınız,

Türkçe Hurâfeleri

Diyânet İşleri , 2008 yılında bir " hurâfe listesi " çıkarmıştı.  Ayrıca bunu 56 sayfalık bir kitap hâlinde vatandaşlara sunmuştu: 

Editör

Güvenilir bir sözlük, editör kelimesi için; ‘ kitap basan veya bastıran kimse, yayımcı, nâşir ’ karşılıklarını veriyor. Diğer bir güvenilir lügat, ‘ editör ’ kelimesini; ‘ Yayımlayıcı, nâşir, basımcı, tâbi ’ şeklinde açıklıyor.

Çarşıda Bir Kapımız Daha Kapandı

Dr. Halil İbrahim Kahraman, 1983 yılı başında açmış olduğu Kocaeli Tahlil Laboratuvarı’nı  31.12.2018 tarihi itibariyle  kapattı.

O Gece… (Gerçek Bir Savaş Öyküsü)

Yazımın başlığı yeni çıkan kitabımın adını taşıyor. ‘’O Gece’’ isimli bu kitabımı roman tarzında kaleme aldım. Kitabımın içeriğinde Kıbrıs’la ilgili istatistiki ve tarihi bilgiler değil, heyecanla okunacağına inandığım savaşta yaşanmış çok çarpıcı bir gerçeğin, savaşın onca acımasızlığına rağmen insanca davranmayı başaranların öyküsü var…

Kaliteli Yaşam Her Yiğidin Harcı Değildir

Biraz önce bir televizyonun haber kanalında ruh sağlığı yasa tasarısı ile ilgili görüş paylaşıyorlar. Biri erkek diğeri kadın iki Psikiyatri Profesörü konuk. İkisi de ülkemizin sahasında en kıymetli değerleri ve bütün toplumumuz tarafından tanınan değerli bilim insanları.

İlk Özel Sanayi Kuruluşu 183 Yıl Önce Hereke’de Kuruldu

Türkiye’nin ilk özel Sanayi kuruluşu Hereke Fabrika-i Hümayun’da Belgesel çekerek tarihe not düşüp, zamana noterlik yaptık. Tarihler 1843 yılı…

Hz. Muhammed s.a.’i Başarıya Götüren Özellikleri - Ahlakı ve Şahsiyeti

Hz. Peygamber s.a. Mekke’de önce dedesinin, ardından amcasının himayesinde büyümüştü. Bir ara çobanlık yapmış ve ticaretle uğraşmış, nihayet zengin bir hanım olan Hz. Hatice ile evlenmişti. Medine’ye hicret ettiğinde herhangi bir mal varlığı yoktu. Diğer muhacirler gibi o da bir süre ensarın yardımıyla geçindi.

Milano

Milano’ya rahat bir yolculuktan sonra saat 15.30 civarında otelimize yerleşmek üzere vardık. Milano büyük bir kültürel mirasa sahip  İtalya ’nın 2. büyük şehridir. Tarihi, doğası ve moda merkezi olması nedeni ile yerli ve yabancı birçok turistin tercih ettiği  Milano, gezilecek yerler  bakımından ziyaretçilerine bonkör davranıyor. 

Türkçe Meseleleri: Lütfen Dikkat!

Türk yazı kaidelerine göre; ‘2017 târihinde’ denilmez. 2017 târih değildir, ‘yıl’dır. ‘27 Ağustos 2017 yılında’ denilmez. 27 Ağustos 2017 yıl değildir, târihtir.

Şu Anda İçinizde Ne Oluyor?

İnsanlar genel olarak  dışarda(dış dünyada) ne olduğuyla ilgileniyor. İçinde olan bitenlerle gereği kadar ilgilenmiyorlar. Bu  süreçte kendilerini ihmal ediyorlar. Bu sebeple pek çok insan sorunlar altında eziliyor.

‘’Babatürk’’ Denktaş

Hep bu gerçeği savundun, böyle seslendin halkına. Hep Kıbrıs dedin. Ama hayat bu! Yaşamak kadar ölüm de gerçek… Ne de çabuk geçiyor zaman!

Zulüm Yanar Ateştir. Kanun Sudur, Akarsa Nimet Getirir

Bekliyoruz! Andımız geri gelecek... İlber Ortaylı hoca net konuşuyor: “Andımızın kalkması yanlıştı, küstahlıktı.”

Türkçem Dile Gelse Ne Der

Dili ağırlaşan  Türkçe  bir gün ağız dil vermez olacak.  Ana dilimizin derdine dermân olmazsak -maazallah- dili boğazına akacak. 

Léon Cahun - Gökbayrak ve Diğer Eserleri (İkinci ve Son Bölüm)

Ben Isıg gölü kenarındaki Alma dağı yanında doğdum. Oymağımız göçebe yaşar idiyse de babam hoca tutarak beni okutup yazdırmıştı. On yaşımda iken yurdumuz yanındaki çocuklar gibi ata binmeyi, ok atmayı öğrenmiştim. Türk dilini Uygur harfleriyle okumayı, yazmayı bellemiştim.

Hayatımız Merdiven Basamakları Gibidir

Merdiven basamakları yukarıya doğrudur. Doğumdan ölüme mümkün olduğunca, basamaklardan geri düşülmemeli, çok hızlı da çıkılmamalıdır.

Şehitler Fidanda Yaşasın

Kafkas Cephesi Sarıkamış Dağları’ndan Sakarya Meydan Muharebesine tüm şehitlerimizi ve ecdadımızı rahmet minnet ve Şükran’la anıyor, Türkiye’nin 81 İlinde Şehitler Hatıra Ormanı kurularak, şehitler fidanda yaşasın kampanyası başlatılmasını, Şehit ve Gaziler için fidan dikilmesini öneriyorum.

Yazdıklarımın Hiç Bir Önemi Yok! Akıl Tutulması Devam Ediyor...

İnsan hayatının; ekonomisini, eğitimini, kültürünü, inanç sistemini, mutluluğunu, huzurunu, güvenliğini, hak ve hukukunu, mülkiyetin korunup korunmayacağını siyaset belirler.