Nerde Kâmil Bir Muallim Var Hocam - 1

"Kâmil bir muallimin koridordaki yürüyüşü bile derstir..."  Bu güzel ve hikmetli sözü yeni  Maârif Vekîli' miz  Prof. Ziya Selçuk  söylüyor. 

Mimar Sinan’a neden vefasızlık yapıyoruz?

Dünya çapında tanınan, yaptığı yüzlerce cami, medrese, köprü, çeşme, kütüphane, su yolu, türbe gibi bir birinden ihtişamlı sanat eserleri ile kültür ve medeniyet tarihimize hizmet eden Mimar Sinan, ne yazık ki unutulmaya terk edildi…

Ben O Çocukları Çok Sevdim

Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallelerine göndererek o bölgede yaşayan 200 erkek çocuğunun durumlarını araştırmalarını ve her bir çocuğun geleceği hakkında bir değerlendirme yapmalarını ister.

Türk Dünyasının Sınırları

Kaba hatlarıyla Türk dünyasının sınırlarını şöylece belirleyebiliriz: Batıdaki uç nokta 21. doğu meridyeni sınırında yer alan Makedonya, doğudaki uç nokta ise yine Grennwich’e göre 98. doğu meridyeni üzerindeki Ötüken şehrine uzanır. Ötüken, Türk hâkimiyetinin sembol şehridir. Orkun Kitâbeleri bu şehirde bulunmaktadır.

Evliliklerde Bir Kötü Söz, Beş İyi Söze Bedel

Washington Üniversitesi psikoloji profesörlerinden John Gottman’ın liderlik ettiği bir araştırmaya göre, pozitif davranışların, negatif davranışlara oranına bakarak evliliğin geleceğini tahmin edebiliriz. 

Mardin İzlenimi

Mardin, bir Artuklu şehridir. Ortası düz bir tepenin üzerinde kurulan kale, bütün ihtişamıyla ayaktadır.

Hanya’yı Konya’yı Alanya’da Görmek

Atasözleri çok önemli… Boşuna söylenmeyen, her birinin ayrı ve önemi olan sözler. Birini uyarmak için söylenen “Hanya’yı Konya’yı Görürsün” sözünün söylendiği Alanya kalesindeyiz.

1440’ncı Yılın Muhasebesi

Hicrî takvim malûm 622’den başlıyor. Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretiyle birlikte İslam tarihinde devlet düzeni ve anayasa sistemi teamülü de başlar. 4 Halife Dönemi, Emevî ve Abbasî dönemleriyle Arap; Selçuklu ve Osmanlı dönemleriyle de Türk öncülüğünde geçen asırlar..

Fabrikalarımız Neden Yanıyor? Köprülerimiz Neden Çöküyor?

Gün geçmiyor ki, Bursa’da, Kocaeli’nde, İstanbul’da, Çorlu’da, Gaziantep’te, bir fabrikamız yanmasın. Üzerine basarak söylüyorum ki, bu mesele es geçilecek kadar basit ve önemsiz değildir. Fabrika sahibi iki saatte herşeyini kaybediyor.

Geleneği Doğru Okumak

“Ey Muhammed! Dinleyip de sözün en güzeline uyan kullarımı müjdele. İşte Allah’ın doğru yola eriştirdiği kimseler onlardır. İşte onlar akıl sahipleridir” (Zümer, 18). Gelenek, “bir toplumda, bir toplulukta eskiden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen, yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar, alışkanlıklar, bilgi, töre ve davranışlar” anlamına gelmektedir.

İlk İnsandan Türklere…

İnsan denilen canlının M.Ö. 40.000 yılında yaratıldığı tahmin ediliyor. 40.000 yılından 12.000 yılına kadar geçen sürede dünya üzerinde üç ırkın varlığı biliniyor.

Farkındalık Çok İyi Bir İlaçtır

İnsanlar, kendilerinin ve başkalarının davranışlarının altında yatan sebebi görebilseler, pek çok sorun kendiliğinden çözüme ulaşır. Gerçekten farkındalık çok iyi bir ilaçtır.

Müslüm Gürses Öldü, Müslümcülük Yaşıyor

Ben bir  Müslümcü ’yüm. Ve Müslümcülük isyankârlıktır. Devrana, dertlere, sevgilere, ezilmişliğe, belirsizliğe, dünyalık hırslara ve yaşamaya, hayata isyan. İsyan bir problemin çığlık olup haykırılmış halidir.

Muğlalı Paşa Şimdi Öldü!

  "Türk Milletine mensubum diyen her insanımız bilmelidir ki; günümüzde başta TBMM olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta milli irade vücut bulmamaktadır.(2011)"  Nihayet Mustafa Muğlalı Paşa'nın adı, Van'daki askeri kışladan kaldırıldı.

‘Türkçe İlgi İster, Saygı Bekler…’

Kendi tâbiri ile ‘ her konuya dalan …’ magazinimsi köşe yazarı; “ Dolar yakarak, telefon kırarak bizi el âleme güldürenlerin alayı FETÖ’cüdür .” Diye yazmış.

Eylül Ayı ve Kıbrıs…

Nedense her Eylül ayı geldiğinde Kıbrıs konusu yeniden gündeme gelir, önem kazanır. Bu yılda böyle olacağı şimdiden belli oldu.

Rumların Kıbrıs’taki Yabancı Üsler Oyunu…

Bilindiği üzere Kıbrıs adasına 1878’de ayak basan İngiltere, o tarihten bu yana Kıbrıs’ta hep aktif rol oynadı.

Çocuk ve Sevgi

“Sevgi gelince tüm eksiklikler biter, bütün kötülükler yok olur.” Yunus Emre Bilim insanları, eğitimciler, uzmanlar, düşünürler, şair ve yazarlar sevgiyi, farklı şekillerde açıklamışlar ve tanımlarını yapmışlardır.

Kurban Geleneğimiz Ne Kadar Turanî?

Bayramlık yazımızı “ Türk Milleti’nin kurbana bu kadar önem vermesinin altında demek ki başka şeyler var ” diye bitirmiştik. Zira Kurban Geleneğimiz pek Kur’anî değil.

Malazgirt ve 30 Ağustos Zaferlerimizin Anısına…

Öncelikle Malazgirt zaferimizin 947’nci, 30 Ağustos zaferimizin 96’ncı yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutluyor. Vatan topraklarımız uğruna hayatlarını seve, seve feda eyleyen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, tarih sayfalarına böylesine büyük zaferleri yazan atalarımızı minnetle yâd ediyorum.