Dr. Nuri ÇAĞLAR

Kolesterol Nedir?

Kolesterol;  gıdalarla aldığımız özellikle hayvani yağların mideden geçip bağırsaklar tarafından emilmesi sonrası küçük kapiller damarlar vasıtasıyla karaciğere taşınmaları ve orada işlenmeleri sonucu ortaya  çıkan, vücudumuzun en küçük yapısı  hücrenin temel yapı maddesidir. Hücrelerin etrafını çevreleyen zarların ana maddesi kolesteroldur. Kolesterol olmadığı takdirde hücre duvarı çöker hücre ölür. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının iyi işleyebilmesi içinde kolesterole mutlak  gereksinim vardır.

Kolesterol karaciğerde üretildikten sonra  tüm sisteme gönderilir. Gönderilen bu kolesteroller yeni hücrelerin duvarlarının örülmesine, eski hücrelerin duvarları hasarlı ise tamirine ve daha birçok  hayati görevi tamamlarlar. Bu görevi LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) üstlenmektedir. Eğer dolaşımdaki  LDL kolesterol seviyesi olumlu bu görevleri yaptıktan sonra  hala yüksek seviyede olurlarsa  o zaman damarların iç zarlarından geçerek damar lümenine doğru zarı şişirmeye başlar ve kalp krizi ve inme gibi olaylara  sebep olurlar.

Böyle bir durumda vücudumuz  kendisi sorunu çözmeye çalışmakta, öncelikle karaciğer kolesterol üretimini azaltması yönünde uyarılır, karaciğerde kolesterol üretimi  azaltıldığı halde dolaşımdaki  kolesterol düzeyi yüksekse kolesterolün fazlası safra ile bağırsağa gönderilir. Hala dolaşımdaki kolesterol düzeyi normale inmemişse  o zaman devreye HDL(yüksek yoğunluklu lipoprotin) girecek ve dolanımdaki fazla orandaki LDL ri yakalayıp karaciğere geri getirecektir.

Görüldüğü gibi kolesterol  insanlar için mutlak gerekli bir madde olup gereğinden fazlası  diğer bazı hastalıklar ve destekçilerle  birlikte  kalp damar hastalığı sebebi olmaktalar. Bu hastalıklar ve destekçilerin esas olumsuzlukları  damar içi zarın geçirgenliğini bozmaları sonucudur.

Sigara içmek

Şeker hastalığı

Yüksek tansiyon

Sedanter yaşam

Aşırı yemek yeme (özellikle  hayvani yağlardan zengin yiyecekler)

Belirttiğimiz bu hastalıklar ve durumlardan HDL  düzeyi de ciddi şekilde etkilenmektedir. HDL nin etkilenmesi  genellikle  azalması yönündedir. HDL  nin azalması ve LDL  nin yükselmesi  kalp damar hastalıklarının  artması yönünde karşımıza çıkmaktadır.